Mikołaj Pieszczyk

• Data urodzin: 27 kwietnia, 2015
  • Choroba: w trakcie docelowej diagnozy
  • Cel: operacja nóżki

Mikołaj już po operacji !
Operacja chłopca przebiegła pomyślnie, aktualnie chłopczyk uczestniczy w
intensywnych rehabilitacjach, które mają pomóc Mikołajowi wrócić do sprawności.

Operacja nóżki Mikołaja
Mikołaj urodził się zdrowy, dostał 10 punktów w skali Apgar. Pierwsze problemy zostały wykryte późno, dopiero gdy chłopiec zaczął naukę chodzenia. Mikołaj ma zaburzenia koordynacji ruchowej, co można skorygować intensywną rehabilitacją, odpowiednią ortezą, a jeśli to nie wystarczy – operacją.

Nadzieja na samodzielność w przyszłości
Mikołaj ma wzmożone napięcie mięśniowe w prawej nodze. Nie jest w stanie postawić całej stopy na ziemi. W skutek tego prawa noga chłopca jest krótsza, ponieważ mięśnie nie nadążają rosnąć. Mikołaj jest rehabilitowany codziennie. Jest to wielospecjalistyczna rehabilitacja ruchowa, która ma na celu jak najbardziej usprawnić chłopca, tak, by w przyszłości mógł być w pełni sprawny. Koszty miesięcznej rehabilitacji sięgają 2,5 tysiąca złotych. Do tego dochodzi sprzęt ortopedyczny jak ortezy oraz turnusy rehabilitacyjne. W ostatnim czasie w procesie leczenia i rehabilitacji Mikołaja pojawiła się wizja niezbędnej operacji. W grudniu 2021 roku chłopiec wraz z rodzicami odbył wizytę w Paley Institute w Warszawie, podczas której Mikołaj został zakwalifikowany do operacji nóżki, po której wymagane jest założenie gipsu na 6 tygodni oraz intensywna rehabilitacja w formie turnusu. Cena, która uwzględnia zabieg, gipsowanie i turnus to kwota 28 272,22 złote. Do tej kwoty należy doliczyć koszty zakwaterowania w Warszawie na 6 tygodni, które rodzice zmuszeni są pokryć z własnych środków.

Codzienność z chorobą
Mikołaj mimo swojej choroby jest radosny, pełny życia i bardzo towarzyski. „Największym szczęściem jest dla nas to, że synek rozwija się prawidłowo. Podziwiam go, że na co dzień jest taki radosny, bo jego życie kręci się wokół szpitali i rehabilitacji. Czasami sam mówi mi, że jest już bardzo zmęczony ciągłą rehabilitacją, ale jest to dla niego jedyna szansa na odzyskanie pełnej sprawności” – mówi mama chłopca.

Prosimy o wsparcie dla Mikołaja.